Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ako zmraziť zeleninu: ako na to a čoho sa vyvarovať

Na otázku, či sa dá zmraziť špargľa, možno odpovedať jednoduché áno. To je dobrá správa najmä v prípade sezónnej zeleniny, akou je práve špargľa. Uskladnenie potravín v mrazničke je totiž ideálny spôsob, ako predĺžiť ich životnosť. Zeleninu pritom môžete zamraziť surovú, blanšírovanú alebo varenú. V článku sa tiež dozviete, na čo dbať, aby špargľa a iné druhy zeleniny chutili čerstvo po celý rok.

Niekoľko skladovacích dóz s mrazenou zeleninou. V popredí sa vynímajú rôzne druhy paprík, hrach, fazuľka a zeler.
© PhotoSG– stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Lahodná zelenina po celý rok a stop plytvaniu: siahnuť po mraziacich vreckách sa vyplatí.
  • Ako zmraziť papriku, ako na mrazenie zelenej fazuľky a ako zmraziť cuketu? Blanšírovať zeleninu, uvariť ju alebo ju jednoducho spracovať v surovom stave? Prečítajte si, ako na prípravu mrazenej zeleniny.
  • Pripravili sme pre vás návod na zmrazenie špargle, cukety a ďalších druhov zeleniny – nechýbajú cenné tipy a recepty. 
Definícia

Výhody mrazenia

Mrazenie zeleniny je praktické z viacerých dôvodov. Niektoré druhy majú krátku životnosť, iné si zase môžeme vychutnávať len počas sezóny, ktorá netrvá dlhšie ako pár mesiacov v roku. Napríklad sezóna bielej i zelenej špargle trvá len od apríla do júla. Tento druh zeleniny obsahuje draslík, kyselinu listovú a ďalšie vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité na zachovanie látkovej premeny v dobrej kondícii. Samozrejme, existuje ešte mnoho iných druhov zeleniny, ktoré obsahujú živiny dôležité pre ľudský organizmus. Ak patríte medzi veľkých fanúšikov špargle, vyplatí sa vám začať s prípravou mrazenej zeleniny včas, aby ste si ju mohli vychutnávať aj mimo sezóny. Mrazenie však má ešte jednu výhodu: vďaka uskladneniu v chlade sa zachová väčšina vitamínov a minerálnych látok. Hlavnou zložkou zeleniny je voda. Veľký chlad spôsobuje zmrazenie vody medzi bunkami, v dôsledku čoho vzniknú ľadové kryštály. Tým sa zastavia alebo spomalia niektoré chemické a fyzikálne procesy. Vďaka tomu dochádza k výrazne menšiemu rozmnožovaniu baktérií, húb a ďalších škodlivých zárodkov. V mrazničke by v ideálnom prípade mala panovať teplota –18 °C. Pri takejto teplote sa výrazne predĺži trvanlivosť zeleniny. Okrem toho pomocou mrazenia predídete plytvaniu potravinami. To je mimoriadne praktické najmä v prípade sezónnej zeleniny alebo keď vám záhrada podaruje mimoriadne bohatú úrodu a nestíhate všetko spracovať.


Možnosti

Blanšírovať, variť alebo spracovať v surovom stave: ako mraziť jednotlivé druhy zeleniny 

Najvhodnejší spôsob spracovania závisí od štruktúry konkrétneho druhu zeleniny. Ak sa chcete pustiť do blanšírovania, najprv zeleninu očistite, naporciujte a potom ju obarte vriacou vodou a následne schlaďte v ľadovom kúpeli. Podrobný návod nájdete tu. Čítajte ďalej, nájdete tam prehľad o tom, ktoré druhy zeleniny je vhodné zamraziť surové, ktoré blanšírovať alebo najprv uvariť. 

Zelenina vhodná na zmrazenie v surovom stave:


Druhy zeleniny, ktoré je vhodné najprv blanšírovať: 



Skladovanie

Pozor, tieto druhy zeleniny nie sú vhodné na mrazenie

Nie každý druh zeleniny sa však dá po zmrazení jednotlivých porcií dobre spracúvať. V dôsledku intenzívneho chladenia môže zelenina stratiť svoju štruktúru, ktorá sa premení na kašovitú alebo vodnatú. Na mrazenie sa nehodia napríklad paradajky, cibuľa, avokádo, uhorka, reďkovky a listová zelenina. Tieto druhy aj tak chutia najlepšie čerstvé. Tip: Nakrájanú cibuľu alebo papriku síce môžete zmraziť, ale takáto mrazená zelenina sa hodí len do omáčok alebo polievok, pretože po zmrazení stratí chrumkavosť a dôjde k porušeniu štruktúry buniek. Preto sa tieto druhy hodia len na pridanie do tekutých pokrmov, nie na smaženie, pretože vzhľadom na vodnatú konzistenciu nie sú vhodné na tepelnú úpravu. 


Návod

Ako zmraziť zeleninu: podrobný postup na mrazenie špargle a cukety

Ako zmraziť zeleninu? Existuje niekoľko všeobecných pravidiel na mrazenie zeleniny, ktoré vám pomôžu dosiahnuť optimálny výsledok:

  • Vždy použite vrecko na mrazenie alebo nádobu vhodnú do mrazničky. Vrecká a nádoby musia byť vzduchotesné, aby ste predišli spáleniu zeleniny mrazom.
  • Zeleninu spracujte čerstvú, čo najskôr po zbere alebo nákupe.
  • Blanšírovanú zeleninu nechajte pred šokovým zmrazením vychladnúť a osušte ju.
  • Mrazenú zeleninu označte popismi a dátumom zmrazenia.

Nasledujúce dva príklady vám pomôžu urobiť si predstavu o tom, ako zmraziť zeleninu.

Ako zmraziť špargľu: Postup 

  1. Špargľu umyte a osušte.
  2. Odrežte jej drevnaté konce.
  3. Bielu špargľu ošúpte (zelenú nechajte neošúpanú).
  4. Vložte špargľu do vzduchotesnej nádoby alebo vrecka na mrazenie.
  5. Dobre ju uzatvorte a uložte do mrazničky.

Ako zmraziť cuketu: Postup

  1. Cuketu umyte, osušte a nakrájajte na malé kúsky.
  2. Kúsky vložte do sitka.
  3. Posypte ich soľou, premiešajte a nechajte soľ päť minút pôsobiť. 
  4. Nechajte odkvapkať uvoľnenú tekutinu – vďaka tomu si cuketa zachová chrumkavú štruktúru aj po zmrazení.
  5. Vložte cuketu do vrecka alebo nádoby a uložte ju do mrazničky.

Samozrejme, zmraziť môžete aj uvarenú zeleninu alebo hotové jedlá pripravené z rôznych druhov zeleniny. Skvele sa na to hodia napríklad polievky, dusené jedlá, karí alebo zeleninové lasagne – recepty nájdete tu.


Recepty

Najlepšie recepty z mrazenej zeleniny

Výber receptov z mrazenej zeleniny je takmer nekonečný. Napríklad rozmrazená cuketa sa vynikajúco hodí do ratatouille, z mrazených šampiňónov sa dá v mihu sekundy pripraviť hríbová omáčka. Hľadáte recepty z mrazenej zeleniny? Inšpirujte sa našimi nápadmi na chutné jedlá, ktoré môžete pripraviť z mrazenej špargle, hríbov, zelených fazuliek alebo kapusty.

Čaká už na vás mrazená zelenina v mrazničke? S týmito receptmi z nej vyčarujete chutné jedlá.


Rozmrazovanie

Rozmrazovanie mrazenej zeleniny: dôležité kroky

Surové hríby, varená cuketa, blanšírované zelené fazuľky alebo varená tekvica – ako vidíte, mrazená zelenina sa dá v kuchyni spracúvať na množstvo rozmanitých spôsobov. V závislosti od pripravovaného pokrmu je vhodné postupovať pri rozmrazovaní jedným z dvoch spôsobov. Ak chcete zeleninu použiť do tepelne upravovaného jedla, je vhodné postupovať takto: aby si zelenina zachovala chrumkavosť aj po rozmrazení, pridajte ju do hrnca alebo panvice ešte zmrazenú a nerozmrazujte ju najprv pri izbovej teplote. Ak vám nezáleží na výslednej konzistencii, môžete zeleninu najprv rozmraziť v mikrovlnnej rúre. Rátajte však s tým, že zelenina bude kašovitá, takže ju bude vhodné použiť len do krémových omáčok a polievok. Ak chcete pridať zeleninu surovú napríklad do šalátu a zachovať jej chrumkavosť, budete potrebovať trochu času: v tomto prípade je totiž lepšie vložiť zeleninu do nádoby a nechať ju niekoľko hodín rozmraziť v chladničke.